NYDOP-3.1.1/B-2009-0005 – Zalaegerszeg történelmi városközpont rehabilitációs és revitalizációs program
A projekt megvalósulás kezdési időpontja: 2009.10.02.
Projektzárás: 2015.04.30.
Belső tehermentesítő út I. ütem
A tehermentesítéssel csökkent a Kazinczy tér forgalma. I. ütemben a Balatoni úttól a volt vasúti nyomvonalon a Vágóhíd utcáig épült új, illetve felújított út. Ezzel párhuzamosan felújításra kerültek a piac környéki utcák.
Kossuth Lajos utca felújítása
A projektelemet a Kossuth Lajos utca Kisfaludy u. és Petőfi u. közötti szakaszának burkolatépítési, csapadékvíz-elvezetési, közvilágítási és kertépítési munkái alkották.
Piac tér felszíni munkák
A megújított Piac tér a piaci funkció mellett központi, gyülekező fórummá, rendezvény térré vált. Kialakult egy vegyes használatú, kizárólag célforgalommal terhelhető feltáró utca-tér, ahol a gyalogosforgalom elsőbbséget élvez és a burkolatok, a növényesítés, a térbútorok, a közvilágítás berendezései, stb. mind, a környező terekhez igazodva lettek kialakítva.
Felszíni parkoló a Budai nagy Antal utcában
A büntetésvégrehajtási intézet északi falához kapcsolódó telken 67 férőhelyes felszíni parkoló került kialakításra.
Sütő utcai mélyparkoló és Ügyfélszolgálati Iroda
A Deák téren felépült társasház földszintjén került kialakításra egy olyan ügyfélszolgálati iroda, amely „egyablakos” módon hozzáférhetővé teszi a városi közszolgáltatások esetében (pl. a víz- és szennyvíz-szolgáltatás, hulladékszállítás, parkolás, közterületi ügyek) a személyes közreműködést igénylő ügyintézés elérését. A társasház pinceszintjén elkészült továbbá egy 45 férőhelyes mélygarázs.
Csipkeházak rekonstrukciója-földszint beépítése
A felújítási program keretében megújult az épületbelső, befedésre kerültek a kerengők, valamint hangulatos belső terek és új üzletek kerültek kialakításra.
Polgármesteri Hivatal előtti tér átépítése és Dísz téri felépítmények kivitelezése
A polgármesteri hivatal előtti tér a megújult Dísz térrel összhangban lévő burkolatot kapta, így a belváros arculata egységessé vált. Az új burkolat mellett zöldfelületek kialakítására is sor került.
A Dísz tér keleti oldalán egy diszponibilis és egy információs épület, valamint ezen létesítményeket összekötő pergola épült.
Az információs épület célja, hogy a város lakói és az idelátogatók számára tájékoztatást nyújtson a város és közvetlen környéke kulturális, sport és mindennemű eseményeivel kapcsolatban. A diszponibilis/gazdasági tevékenységet ellátó épület komoly szerepet vállal abban, hogy a teret élettel töltse meg, a városlakók és a turisták ne csak áthaladjanak a téren, hanem azt birtokba vegyék, használják, szabadidejüket egy kis részét itt töltsék el.
NYDOP-3.1.1/ B2-13-2k-2013-0001 – Szociális városrehabilitáció Zalaegerszegen
A projekt megvalósulási időszak kezdete: 2013.06.11
A projekt megvalósulási időszak vége: 2014.12.31.
A projekt célja, hogy fizikai környezet megújításának hatására élhetőbbé váljon a szociálisan hátrányos településrészek lakókörnyezete. Ennek keretében a megvalósítás a következő elemekre terjedt ki: bérlakás-felújítás, zöldfelület-fejlesztés, közintézmény-felújítás.
A cél elérése érdekében az önkormányzat a következő fejlesztéseket hajtotta végre:
A Petőfi utca környékén az Önkormányzat új parkolókat alakított ki, ezen kívül megújultak a környező zöldterületek is. A tömbbelső-rehabilitáció célja ésszerű térhasználatot, megközelíthetőséget és parkolási lehetőséget biztosít a Petőfi Iskola, a Belvárosi Óvoda és Bölcsőde, a szociális klub, valamint az érintett társasházak részére.
Megvalósult a Nyugdíjas otthonház rekonstrukciója is: a belső lift és az épület tetőzetének felújítása, a homlokzati hőszigetelés és a nyílászárók cseréje. Felújításra került a pihenőudvar, és orvosi szoba is kialakításra került az épületben.
A fejlesztés harmadik elemeként megújult a Szociális klub. Felújítása jótékony hatással van az itt élők életkörülményeire, közvetve pedig társadalmi integrációjuk sikerességére.
Az infrastrukturális, beruházási jellegű fejlesztések mellett számos kiegészítő „soft” tevékenység megvalósítására (közösségi, képzési, közbiztonsági programok) került sor, melyeket a projektbe partnerként bekapcsolódó civil szervezetek hajtottak végre.
NYDOP-3.1.1/B1-13-k-2013-0005 – Komplex belváros rehabilitációs program Zalaegerszegen
A projekt megvalósulási időszak kezdete: 2013.09.30.
A projekt megvalósulási időszak vége: 2015.12.31.
A projekt összköltsége 776.585.196,-Ft, melyből a vissza nem térítendő támogatás a projekt összköltségének 96,8%-a.
2014.05.23-2014.09.30-ig tartó időszakban került sor a Dísz tér felújítására. Az átalakítás célja az volt, hogy a Dísz teret egy változatos, minőségi térré formáljuk, amelyet többféle módon lehet használni. A mindennapokban pihenni, kávézni, az ünnepnapokon pedig kulturális rendezvényeket, ünnepi vásárokat tartani.
Zalaegerszeg belváros rehabilitáció északi Tehermentesítő út II. ütemében a Vágóhíd utca és Hock János út közötti szakasz épült meg. Az útépítés mellett csapadékvíz-elvezetés és közvilágítás is kiépítésre került, valamint a szükséges közműkiváltások is megtörténtek. A kivitelezési munkák 2015. június végén kezdődtek.
2014. októberében fejeződött be a Vásárcsarnok homlokzat felújítása. A felújítás homlokzati nyílásrázók cseréjét, belső padlóburkolat felújítását, belső légállapot egyenletes biztosítását szolgáló berendezések beépítését foglalta magába.
A 2014. évben elkészült Október 6. tér – Batthyány u. – Budai Nagy Antal u. csomópont jelzőlámpás kiépítése a Tehermentesítő út I. ütemben megépített út lezárása. A jelzőlámpák kiépítésének köszönhetően az alárendelt útvonalon is zajlik a forgalom, ennek eredményeképpen csökkent a baleseti veszély.
2013. évben megtörtént a Kölcsey Ferenc utca északi szakaszának, közel 75m hosszon történő átépítése, a járdakapcsolatok megteremtésével, felületrendezéssel.
2015. évben került sor a LÉSZ Kft. telephely új közúti kapcsolatainak kialakítására, a tehermentesítő út I. ütem nyomvonalának figyelembevételével. Az útnak köszönhetően könnyen megközelíthető, jó infrastruktúrával ellátott gazdasági területek alakulhattak ki.
A projekt elemei közül elsőként a Vásárcsarnok melletti területen vállalkozói fejlesztés keretében valósult meg a Virágudvar fejlesztése. A tervezésnél alapvető szempont volt, hogy a tervezett épület a vásárcsarnok épületével egységes épületegyüttest alkosson, de az önállóan is üzemelhessen.
2014. tavasztól őszig tartó időszakban a Portál program keretén belül a Kazinczy tér, Széchenyi tér, Kossuth utca és az Eötvös közben konzorciumi tagokként, vállalkozó partnereink komplex homlokzat-rekonstrukciót hajtottak végre a tulajdonukban vagy kezelésükben álló belvárosi ingatlanon. A felújítási munkálatok tartalmazták az üzletek homlokzati nyílászáróinak cseréjét, az akadálymentes megközelíthetőség kialakítását, homlokzati falfelületek burkolását, felületképzését.
2014. évben az infrastruktúra fejlesztésekkel párhuzamosan az Önkormányzat, mint projektgazda 2 db saját soft-tevékenységet is megvalósított:
1. az érintett lakosság bevonását, a város-rehabilitációs tevékenységek helyi elfogadtatását célzó akciók, a helyi kötődést és identitást erősítő akciók szervezése.
2. Városmarketing tevékenységek, helyi városfejlesztési tevékenységek, belső eredmények elérését szolgáló, kapcsolatépítő tevékenységek, város-rehabilitációs befektetés-ösztönzés, az IVS által kitűzött céloknak megfelelően a városfejlesztési célok megvalósulását elősegítő programok kidolgozása.
A fenti, saját projekteken kívül az önkormányzat a rendelkezésre álló forrás 50%-át Programalapba szervezte ki, melynek során intézmények és civil szervezetek pályázhattak saját programjaik megvalósítására.
Konzorciumi partnereink nevében is köszönjük a program előkészítésében és végrehajtásában közreműködők munkáját, a lakosság türelmét, és külön ki szeretnénk emelni a Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség, mint közreműködő szervezet munkatársainak a támogató segítségét.